Naftusia - woda - słynna z uzdrowiska Truskawiec

NAFTUSIA unikalna woda, jest to nisko-zmineralizowany wodorowęglan magnezowany o wysokiej zawartości organicznych związków ropopochodnych o lekkim zapachu siarkowodoru i posmakiem nafty, stąd nazwa NAFTUSIA. Jej komponenty oddziaływają na komórki hormonalne produkujące enzymy żołądka i jelit.

Woda ta gwarantuje likwidację zjawisk zastojów w drogach żółciowych, normalizuje skurczliwość pęcherzyka żółciowego. Normalizuje koncentracje bilirubinu i wydalanie drobnych kamieni i piasku z dróg moczowych, pracę przewodu pokarmowego, trzustki i regeneruje komórki wątroby. Normalizuje przemianę materii, szczególnie u chorych na cukrzycę, Zapobiega odkładaniu się kamieni nerkowych. Reguluje zawartość cholesterolu we krwi. Ilość dobową spożycia ściśle określa lekarz.

Zobacz więcej informacji o leczniczej wodzie mineralnej  ------------>>>>>>> czytaj więcej

To było, obok Krynicy Zdroju, najsławniejsze uzdrowisko na południu Polski naszych babć i pra prababć oraz dziadków i pra pradziadków. W latach zaborów przyjeżdżali tu przede wszystkim mieszkańcy austriackiej Galicji, w latach międzywojennych z całego kraju, leczył się tutaj nasz Piłsudski.


Jako pierwszy analizę chemiczną najsłynniejszej z truskawieckich wód mineralnych NAFTUSIA przeprowadził lwowski farmaceuta Teodor Torosiewicz.

Teodor Torosiewicz to słynny polski balneolog. Studia farmaceutyczne ukończył w Wiedniu. Mieszkał i pracował we Lwowie, gdzie posiadał aptekę wyposażoną w laboratorium, w którym przeprowadzał swoje analizy chemiczne. Określając skład chemiczny wód leczniczych przyczynił się do rozwoju wielu uzdrowisk w rejonie południowo wschodniej Polski oraz zdobył uznanie w świecie naukowym. Opublikował pracę pt. Źródła mineralne w Królestwie Galicji i na Bukowinie pod względem fizyczno-chemicznych właściwości opisane.
Pracował również nad barwionym szkłem aptecznym. Jako pierwszy opisał i zastosował metody i korzyści z przechowywania leków w naczyniach z zabarwionego szkła. Zmarł we Lwowie i został pochowany na miejscowym cmentarzu Łyczakowskim.


NAFTUSIA bardzo pomaga jednak w leczeniu chorób dróg trawiennych. Podobny skład chemiczny ma na  świecie jeszcze tylko jedno źródło wód mineralnych w… Paragwaju. Wodę tę można pić tylko na miejscu, gdyż w dwie godziny po wydobyciu traci właściwości lecznicze.

Oprócz NAFTUSI z Truskawieckich źródeł wydobywa się inne wody siarczkowo-sodowo-wapniowe, m.in. Maria, Zofia,  Katarzyna, Edward, Ferdynand.